Coaching – mis see on ja miks ma seda õpin?

Kuus kuud tagasi panin ennast kirja coaching-kursusele (täpsemalt siis „lahendustele keskenduv coaching“) ning nüüd olengi oma õpingutega peaaegu et lõpusirgele jõudnud. Tänaseks olen Solutions Acedemy sertifiseeritud coach. ICF (International Coaching FederationAssociate Coach (ACC) sertifikaadist lahutab mind veel ainult eksam ning 30 praktikatundi (nõutud 100st)!

Kui Sul on huvi coaching’u vastu ja soovid tulla mulle kliendiks, siis kirjuta mulle “theliistblog@gmail.com” ja küsi tasuta chemistry-seanssi!*. Kuna olen veel prakitkafaasis, saan coaching’ut ka tasuta (nn pro-bono) pakkuda. Kui tasuta kohad täis saavad, hakkavad seansid olema annetustepõhised või tasulised. Rohkem coaching’ust ja minu teekonnast allpool 👇

Miks ma otsustasin coach’iks õppida?

Kui ma 15 aastat tagasi pidin otsustama, mida ülikoolis õppida, olin saanud sisse nii psühholoogia kui ka turundusse-kommunikatisooni erialale. Valik oli raske, aga otsustasin siiski viimase kasuks.

Rahutu hing nagu ma olen, hakkasin mõned aastad peale lõpetamist seda otsust kahetsema. Uurisin ja puurisin kõikvõimalike psühholoogiat ja vaimset tervist puudutavate erialade kohta, aga ebasoodsa ajastuse tõttu (ma olin just jõudnud puruvaesa immigrandina New Yorki), polnud ülikooli tagasi pöördumine võimalik. Unistada aga ikka võis ☺.

Kuna New Yorgis oli vaja endal hing sees hoida, töötasin erinevatel töökohtadel 6-7 päeva nädalas. Õpinguteplaani panin nö sahtlisse, kuni elasin üle tõsise läbipõlemise. See kogemus mõjus katalüsaatorina ning muude tegemiste alla mattunud huvi psühholoogia ja vaimse tervise vastu tärkas taas. Hakkasin kuulama üha rohkem taskuhäälinguid ning lugema raamatuid enesabi, vaimse tervise, psühholoogia ja alternatiivteraapiate kohta. Kuni ma katse- ja eksitusmeetodiga avastasin midagi, mis mind läbipõlemisest tingitud vaimsest kriisist välja suutis tuua (loe rohkem siin – postitus ainult inglise keeles).

Foto: Jake Farra

Kahtlused ja skeptilisus

Uskusin päris pikka aega, et psühholoogia- või vaimse tervise kraadi omandamine ülikoolis on ainuke viis inimesi nende väljakutsetes ja raskustes aidata. Kuigi coaching tundus huvitav, kahtlesin, kas see on ikka tõsiseltvõetav eriala ning kas õpingutele kuluv investeering tasub ennast ära, sest kuidas saab keegi õppida ainult 6 kuud ning seejärel juba inimesi coach’ida?

Siis aga taipasin – coaching ei ole teraapia. Seda selgitas mulle üks kogenud terapeut ja seda kinnitas ka mu guugeldades tehtud uurimistöö. Teine tähtis põhjus, mis mu arusaama coaching’ust muutis, oli mu enda positiivne kogemus coaching-kliendina. Kolmandaks – selle lühikese aja jooksul, mil ma olen ise coaching’ut läbi viinud, olen olnud tunnistajaks juba nii mõnelegi edusammule ja rahulolevale näole. Tundub, et coaching tõepoolest töötab ja tegu ei ole petuskeemiga.

Kus ma täna oma teekonnal olen?

Tänaseks olen kogunud u. 70 tundi väärtusklikku praktikat ning coach’in inimesi igapäevaselt oma päevatöö kõrvalt. Peale selle olen olnud ka kliendiks nii mõnelegi coach’ile ning võin öelda täiesti siiralt, et olen sellest väga, väga palju kasu saanud. Tahaks ka ära mainida, et oluline on leida coach, keda usaldad ja kellega on hea klapp. Soovitud tulemuse saavutamiseks on hea dünaamika coach’iga väga tähtis.

Lõppude lõpuks – kui inimesed palkavad personaaltreeneri, et saavutada ihaldatud kehaline vorm, siis miks ei võiks töötada koos coach’iga eesmärkide nimel, mis nõuavad eneses selgusele jõudmist ning vaimset distsipliini? Olen õppinud, et mida rohkem me eneseteadlikkust kasvatame, seda kergem on jääda sihiklindlaks ning nautida teekonda seatud eesmärkideni.

Foto: Jake Farra

👉 Tänaseks olen SolutionsAcademy sertifiseeritud coach. Järgmine samm: omandada ICF sertifikaat.

Mis on coaching ja kes sellest kasu võiks saada?

 ICF (International Coaching Federation) ja ICF Eesti Chapter defineerivad seda nii:

Allikas: https://coaching.ee/mis-on-coaching/

  • Coaching on inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast kasvu ning toimetulekut muutustega.
  • Coaching’u protsessis ei nõustata klienti, vaid eeldatakse, et üksikisik või meeskond on võimeline protsessi käigus ise sobivaid lahendusi ja vastused leidma.
  • Coach julgustab klienti avastama oma professionaalset ja isiklikku potentsiaali ning seda maksimaalselt rakendama.
  • Coaching keskendub tulevikule. Oluline on jõuda protsessis konkreetsete tegevuskavadeni, mis aitavad püstitatud eesmärke ellu viia.
  • On olemas palju erinevaid coaching’u-teenuseid, näiteks äri-, juhtimis-, karjääri-, edu-, stressi-, pere-, tervise- ja heaolu-coaching.

Coaching’u metoodika ja tehnikad tuginevad mõtteviisile, et inimene ise tajub, mis on tema elus ja töös ettetulevate takistuste lahendamiseks vajalik. Sageli on lahendused ilmselged, kuid inimesel ei pruugi olla oskust neid märgata. Sellistes olukordades on abiks coaching, kus coach’i roll on aidata klienti eri tehnikate abil neid lahendusi märgata ning inspireerida teda tegutsema. Lahenduste nägemiseks on kasulik asju kõrvaltvaataja pilguga vaadata. Neutraalne ja arendav coaching aitab analüüsida seniseid käitumisviise ja kogemusi, mille kaudu saab anda tähenduse nii oma edulugudele kui ka eksimustele. Selle protsessi eesmärk on õppimine ja eneseareng. Ainult igaüks ise saab vastutada oma arengu ja muutustega toimetuleku eest. Coach oskab klienti eneseavastusretkel julgustada, vastutada coaching’u-protsessi eest, kasutada professionaalselt coaching’u-tehnikaid ning tunnetada selle töö eetilisi piire.

 

Coaching vs. teised meetodid

Allikas: https://coaching.ee/mis-on-coaching/

Vahel on coaching’ust arusaamisel abiks selle eristamine teistest meetoditest.

Teraapia tegeleb nii emotsionaalse kui ka füüsilise valu, väärtalitluse ja erinevate konfliktide lahendamisega. Tähelepanu on sageli minevikuprobleemide lahendamisel ja üldise psühholoogilise toimimise parandamisel.

Erinevus: coaching toetab inimese isiklikku ja ametialast arengut, et saavutada praktilisi tulemusi. Coaching keskendub tulevikule. Kuigi ka coaching’uga võivad kaasneda positiivsed tunded, on esmatähtis praktiliste strateegiate loomine, et saavutada konkreetseid eesmärke. Rõhk on vastutusel ja tegutsemisel.

Konsultatsioon. Üksikisikud või organisatsioonid palkavad konsultante eksperdihinnanguteks. Kuigi konsultatsioonimeetodid on väga erinevad, eeldatakse, et konsultant diagnoosib probleeme ning aitab leida ja vahel ka rakendada lahendusi.

Erinevus: coaching’ult eeldatakse, et üksikisikud või meeskonnad on võimelised koostöös coach’iga ise lahendusi looma.

Mentorlus. Mentor on oma ala ekspert, kes juhendab ja annab nõu, mis põhineb tema enda kogemustel. Mentorlus võib sisaldada nõustamist ja coaching’ut.

Erinevus: coaching’u-protsess ei sisalda nõustamist, vaid keskendub sellele, et coachee leiaks ise vastused protsessi käigus.

Koolitus. Koolitusprogrammid põhinevad kindlatel eesmärkidel, mille on püstitanud koolitaja või juhendaja.

Erinevus: kuigi coaching’u protsessis seatakse samuti eesmärgid, on need coach’i abil püstitanud üksikisik või meeskond ise. Koolitus eeldab lineaarset õpirada, mis ühtib loodud õppekavaga. Coaching toimub ilma kindlaksmääratud õppekavata.

Juhtimine on eesmärkide saavutamine teiste inimeste kaudu. Juht suunab töötajate tegevust nii, et nad oleksid motiveeritud saavutama ettevõtte eesmärke. Selge ülesandepüstituse, töö organiseerimise ja eeskujuga inspireerimise kaudu vastutab juht ettevõtte tulemuste eest. Eesmärgid seab organisatsioon, sellesse võidakse kaasata ka töötajaid.

Erinevus: coaching’u-protsessis seab eesmärgi coachee või meeskond, mitte juht. Ka coaching’u eesmärgid võivad aidata ettevõtte eesmärke saavutada, kuid need ei ole ette antud, vaid arenevad protsessi käigus.

Supervisioon. Supervisioon coaching’u kontekstis tähendab coach’i professionaalset arengut kogenuma kolleegi kaasabil. Kasutatakse ka väljendit mentor-coach.

Loodan, et said tänasest postitust hea ülevaate, mis on coaching, miks ma seda õpin ning miks ma sellesse usun. Kui Sul tekkis küsimusi või huvi kliendiks tulla, võta minuga julgelt ühendust. Samuti on oodatud kõik kommentaarid antud teema kohta! 😊

Päikest,
Liis

Soetud lingid:
https://coachingfederation.org
https://coaching.ee
https://solutionsacademy.com

Fotod: https://www.jakefarra.com

*chemistry-seanss: lühike, 15-20minutiline mittesiduv telefonikõne eesmärgiga selgitada, kas coachingon kliendile sobiv meetod. See annab ka võimaluse üksteist tundma õppida ja testida omavahelist sobivust.

Leave a Reply